O nás

„Kdybys tak náhodou, měl pocit, že jsi sám. Tou cestou mechovou přijď rychle rovnou k nám…“ – naše oblíbená píseň

V našem klubu cvičíme Yoshinkan Aikido. Tento styl po druhé světové válce založil Gozo Shioda. Často se označuje jako “tvrdý” styl Aikida. Yoshinkan je celosvětově velmi rozšířen. Náš klub je napojen na australského Shihana Joe Thambu (8.DAN) pocházejícího z Malajsie. V našem klubu ctíme principy SHIKON BUDOKAI, a tak naše aikido snoubí tradiční Yoshinkan se směrem Shikonu. Yoshinkan Aikido má přibližně 150 kihon waza – základních technik, které se začínají učit již od prvního tréninku. Základní techniky se skládají z jednotlivých částí jako iniciování útoku, kontrola soupeře a aplikování páky či hodu na zem. Od roku 2018 jsme součástí světové organizace Aikido Shudokan International pod vedením Joa Thambu Shiana.

Historie našeho oddílu je dlouhá více než dvě desetiletí. Založil jej Rosťa Pangrác, absolvent Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem  v oboru tělesná výchova a sport, který se do Litoměřic přistěhoval z nedaleké České Lípy, kde v roce 1995 stal u zrodu českolipského aikida. Protože chtěl v Aikido pokračovat dál a z časových důvodů nemohl na tréninky do České Lípy dojíždět, nezbylo mu nic jiného, než založit oddíl v Litoměřicích. Začal tedy s informační kampaní, tzn. přemlouval lidi v ranních hodinách na místním vinobraní (využívajíc jejich rozjařeného stavu), vylepoval letáčky po městě a dokonce se „naboural“ do informačního systému nemocnice, kde uveřejnil náborový inzerát. Prostě ze všech sil se snažil „nachytat“ nějaké zájemce o cvičení Aikido.

14.10.1999 se na prvním, spíše informativním tréninku sešlo v tělocvičně 8.ZŠ asi 20 zájemců o cvičení Aikido. No a pak se začalo cvičit. Počty cvičenců se obměňovaly, ale z těch úplně prvních, „zakládajících“ členů dosud „vydrželi“ 2 lidé. V dnešní době na tréninky pravidelně dochází více než 20 „aikiďáků“ a v poměrně hojném počtu se zúčastňujeme různých akcí jako jsou semináře, letní a zimní školy apod. V nemenším počtu pořádáme „skoro“ pravidelné schůze a akce typu „narození dítěte“, „svatba“, „rozloučení se starým rokem“ apod. Za dobu našeho oddílu jsme několikrát zorganizovali soustředění v Chorvatsku, rafting v Rakousku, Švýcarsku, Francii a Slovinsku. Podařilo se splout několik nebezpečných, ale krásných řek. Pár nadšenců z klubu neodolalo a opakovaně provádějí seskoky s padákem. Mohu konstatovat, že zažívají pocity mezi životem a smrtí jelikož jsem si to sám vyzkoušel. Prostě se dá říct,  „Všichni v oddíle jsme získali kromě samotného cvičení Aikido i řadu nových přátel, se kterými rádi trávíme čas i mimo tatami.“

Náš klub je členem asociace Shi Kon Budo Kai, která je součástí Shi Kon Budo Kai International.  Ale více podrobností se dozvíte v sekci Shi Kon Aikido Kai.

A na závěr vysvětlení, co to znamená ISSHINKAN. Znak KAN znamená místo, kde se cvičí bojová umění, a ISSHIN? Dá se přeložit jako jedna mysl nebo jednotná mysl. Vyberte si sami.

Certifikáty:

Certifikáty_0006 Certifikáty_0003 Certifikáty_0002

Certifikáty_0004SANDANRosu1024SHODANMartin

Certifikáty_00012013-08-29_210727

trenérMartin