Shi Kon Mon

 

Shi Kon Mon Shi Kon Mon – znak Shi Kon Budo Kai

  • vnější kruh reprezentuje nekonečno a kolo Dharmy.
  • 4 kruhy představují 4 Vznešené Pravdy, kterým učil Budha.
  • 8 paprsků (loukotí) představuje osmistupňovou stezku vedoucí k osvícení, a mravní zákon, podle kterého by měli žít všichni adepti bojových umění.
  • 8 listů symbolizuje známou historku, kdy byl Budha požádán svými žáky, aby je naučil vše co zná, protože se obávali, že Budha zemře, aniž by jim předal své znalosti.

Protože se právě nacházeli v lese, Budha uchopil hrst listů a zeptal se svých žáků, čeho je víc, jestli listů v jeho dlani, nebo listů v lese. Jeho žáci odpověděli, že je zřejmé, že listů v lese je daleko více. Budha prohlásil, že listy v jeho dlani představují těch pár pravd, které potřebují k tomu, aby pochopili a stali se osvícenými a poté, co k tomu dojde, tak budou přirozeně chápat i vše ostatní.

To je analogické pro trénink bojových umění. Když správně pochopíte podstatu několika málo technik, pochopíte principy, které jsou podstatou všech dalších.

* V Japonsku má svůj MON každá samurajská rodina a je na něj patřičně hrdá. Existuje řada společností a dílen, které se zabývají výrobou různých: přívěšků, kravatových spon, nášivek nesoucích jednotlivé MONY.